Децентралізація потрібна, її підтримують, але не всі про неї добре обізнані.

Новотроїцька селищна рада коментує питання стосовно перспективи добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ Новотроїцького району та вважає за доцільне роз’яснити дане питання обґрунтованими розрахунками та аргументами.

     Станом на сьогодні діє перспективний план формування територій громад Херсонської області, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.08.2015р. №832-р. Він передбачає формування чотирьох ОТГ в межах Новотроїцького району: Новотроїцької, Сиваської, Громівської і Чкалівської.

     Новотроїцькою селищною радою та Новотроїцькою РДА було проведено розрахунки фінансової спроможності майбутніх ОТГ у разі об’єднання за чинним перспективним планом. Так, Новотроїцька ОТГ є неспроможною, оскільки видатки перевищуватимуть доходи на 6,3 млн.грн. Інші ж ОГТ навпаки матимуть позитивний баланс: Сиваська ОТГ +2,9 млн.грн.,  Громівська ОТГ + 4,7 млн.грн., Чкалівська + 2,0 млн.грн. Таким чином, ми, як представники територіальної громади добровільного об’єднання жителів смт. Новотроїцьке, сіл Благовіщенка, Захарівка маємо шукати шляхи забезпечення фінансової спроможності Новотроїцької ОТГ, зокрема, шляхом ініціювання внесення змін до перспективного плану. Саме тому, на сесії селищної ради, яка відбулась 13.09.2019р. було одноголосно підтримано рішення щодо надання пропозицій до перспективного плану формування громад Новотроїцького району Херсонської області та створення нової спроможної Новотроїцької територіальної громади у складі Новотроїцької селищної ради, Новомихайлівської та Сивашівської сільських рад. Таку ініціативу підтримали й депутати зазначених рад, ухваливши відповідні рішення. Запропонований варіант об‘єднання є найбільш економічно та фінансово доцільним, оскільки в такому випадку перспективна ОТГ буде забезпечена фінансовим ресурсом для виконання своїх видаткових повноважень.

 

     На даний час, деякі представники влади, переслідуючи суто особисті інтереси і не переймаючись майбутньою долею Новотроїцького, розповсюджують агітаційну інформацію на підтримку об’єднання у форматі «Один район-одна громада». Аргумент, який слугує виправданням такого об’єднання + 7,6 млн.грн. до бюджету ОТГ. Однак, чи достатньо цієї суми на забезпечення відновлення та будівництва інфраструктури: доріг, водомереж, муніципальних будівель у всіх населених пунктах кожної громади, яка увійде до «районної» ОТГ? А це 19 рад, до яких входить 44 населені пункти. Населення району становить 35,1 тис.осіб. Таким чином, на 1 мешканця припадатиме 0,216 тис.грн. капітальних видатків або всього 400,00 тис.грн. на рік (!) на 1 громаду. Для порівняння, на видатки розвитку у бюджеті Новотроїцької селищної ради на 2019 рік передбачено 8,9 млн.грн., де розрахунковий обсяг видатків розвитку складає 0,837 тис.грн на 1 мешканця.

Тобто, при варіанті створення однієї ОТГ в адміністративних межах району громади не матимуть можливості розвиватись, оскільки не матимуть достатнього фінансового ресурсу. Більше того, ради, які вже мають напрацювання в питаннях розвитку інфраструктури, почали відновлювати та розбудовувати свої села та селища, втратять змогу розвиватись, оскільки доходів вистачить тільки на видатки споживання. Це стагнація та шлях до занепаду.  Процес добровільного об’єднання громад має відбуватись на засадах спроможності громад. Але деякі можновладці не керуються цим принципом, а переслідують власні  політичні інтереси щодо розподілу на рівні регіону сфер впливу.

     На сьогодні питання добровільного об’єднання є дуже важливим та актуальним. Воно також постійно знаходиться на порядку денному Міністерства розвитку громад та територій України. Наразі, розробляються нові критерії ресурсної спроможності об’єднаних територіальних громад. Про це сказала Міністр розвитку громад та територій України Альона Бабак під час публічної презентації змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування. Так, згідно проекту, у спроможній громаді має проживати не менше 5 тисяч осіб, 250 дітей шкільного віку та 100 дітей дошкільного віку. Як зазначає міністерка, саме така кількість мешканців забезпечить ресурсний та кадровий потенціали. Тоді громада була здатна впроваджувати проекти, які сприятимуть розвитку ОТГ.

     За даних обставин, Новотроїцька селищна рада прагне забезпечити виважений підхід до процесу децентралізації та в жодному разі не допустити погіршення умов та якості життя людей. Адже на сьогодні децентралізація – це вже не питання кількості створених громад чи об’єднання районів. В пріоритеті – людський розвиток.

Категорія: